شاركونا بأخباركم! اضغط هنا ...

السيد زهير لحام يرد على وزير الاقتصاد – نفتالي بنت – حول تحرير الأسرى

محرر الخبر: موقع هسا | تاريخ النشر: 16 أبريل, 2014 | القسم: أخبار وسياسة, الأخبار الرئيسية, مقالات وشخصيات

باقة-الغربية-احتشاد-امام-البلدية-المس-باسم-رسول-الله-61-610x407111
السيد زهير لحام يرد على وزير الاقتصاد – نفتالي بنت – حول تحرير الأسرى

عث السيد زهير لحام برسالة جوابية إلى وزير الاقتصاد، نفتالي بنت، وذلك رداً على الرسالة التي أطلقها وزير الاقتصاد إلى عرب الداخل يوم الأحد الموافق 13.4.2014 حول معارضته، الوزير، تحرير الأسرى من عرب الداخل وبضمنهم أبناء باقة الأربعة. عنوان رسالة الوزير كان: “בשחרור האסירים תהפכו לסוג ב'”. وقد ناقش السيد زهير لحام من خلال رسالته الجوابية مواضيع مختلفة تتعلق بعرب الداخل، وفي نهاية رسالته الجوابية وجه السيد زهير لحام دعوة إلى وزير الاقتصاد زيارته في بيته برقة أبناء عائلة تمام لعل ذلك يؤدي إلى مُصالحة تاريخية. والآن نترككم مع رسالة السيد زهير لحام كم أرسلها:

“כשרוצים אותנו אנחנו פתאום אזרחים … וכשלא אנחנו גיס חמישי
תשובה מאזרח ערבי לשר הכלכלה נפתלי בנט
מאת: זוהיר לחאם
קראתי את האיגרת של כבודך והחלטתי להגיב עליה. אדוני השר, מקריאת האיגרת שלך אלינו, ערביי ישראל, ראיתי את האדם שבך אף שאני חולק על כבודך ברוב העמדות הפוליטיות שלך. נכון, אנשים לא חייבים להסכים האחד לעמדתו של השני, אך אי ההסכמה צריכה להתנהל בגבולות הכבוד ההדדי והטעם הטוב.
ראשית, רצח הוא רצח, הוא רצח. אני אומר את זה ללא כחל וסרק, ואין להצדיקו תחת שום נימוק. אך הדבר, אדוני השר, צריך להיות מובן לכל הצדדים ולכל האנושות. אדוני השר, אל תשכח שמדובר ברצח שבוצע לפני בדיוק 30 שנה. נכון שמעבר הזמן אינו מקל את השכול של משפחת תמם אך אי אפשר להתעלם ממרחק הזמן, ואין אני קורא לגלות הבנה למעשה רצח.
כדי להיות כן אדוני השר, צריך לומר את האמת כי זה רצח שלא בוצע לשם הרצח (על אף כל הצער שבדבר) וכי הפרובלמאטיות שברצח הזה הוא שמבצעיו הם אזרחי המדינה, אבל אדוני השר כשמגיעה שעת הסולחה והשלום צריך לשקול את העניין באור אחר ובפרספקטיבה אחרת.
כאיש דתי אדוני השר ויורשם של השרים המנוחים יוסף בורג וזבולון המר, שהכרתי אותם באופן אישי, מצווה אתה על ערך החיים העליון המודגש מספר רב של פעמים בספרות התלמודית והמדרשית, כדוגמת האמירה: “לעולם מצוות החיים קודמת למצוות המתים”. וגם, החובה על דייני בית הדין שהיו מזהירים את העד לפני עדותו שמא לא יאמר אמת ושכתוצאה מכך יומת אדם חף מפשע ובית הדין היה מכריז: “… לפי כך נברא אדם יחידי, ללמדך שכל המאבד נפש אחת מישראל מעלה עליו הכתוב כאילו איבד עולם מלא, וכל המקיים נפש אחת מישראל כאילו קיים עולם מלא”.
ואילו בקוראן נאמר באחד הפסוקים: “… أَنَّهُ مَن قَتَلَ نَفْسًا بِغَيْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِي الْأَرْضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعًا وَمَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًا …”. האמור אדוני השר, הן בתורה והן בקוראן, זהה מילה במילה ואני לא תרגמתי את האמור בקוראן והבאתי אותם כהווייתם וסומך אני שכבוד השר ימצא מתרגם נאמן.
כאנשים מאמינים אדוני השר אנו מצווים להביא את החיובי בדתות, ולדעתי אין דברים שליליים במצוות הדתיים. לכן תפקידינו אדוני לחשוב חיובי לעתיד, עם כל הצער שבעבר, והוא גדול. לפני שבוע פרצה קטטה במצרים בין שני שבטים בשל “טפשות” וכתוצאה מכך נרצחו 26 אנשים ונפצעו 100 נוספים. אתמול “ירד” לשם השיך של אל-אזהר, הסמכות העליונה במצרים ובעולם המוסלמי בענייני דת, והתחיל בהליכים עם שני הצדדים לעריכת סולחה ובינתיים השיג تهدئة הודנה.
הכותרת לאיגרת שלך אדוני השר היא: “בשחרור האסירים תהפכו לסוג ב'”. מקריאת כותרת זו אדוני, למד אני כי הינך מכיר בבעייתיות של להיות שונה וכי עלול הדבר להביא השונה להיות מוקצה מחמת מיאוס. דברים כדרבנות, אך הם נאמרים באיחור של 66 שנים.
אני מודה על האמת שזו האיגרת הראשונה המופנית לציבור הערבי בישראל מטעם אישיות בכירה, שר בממשלה, ולא תחת לחץ אירוע מסוים ולא על מנת לפתור פלונטר ארעי. אני מעריך את אמירתך, אדוני השר, אך לא אסתיר ממך שאותה אישיות רמת דרג, כבודך, התבטאת לפני פחות משנה עת אמרת: הבעיה הפלסטינית היא בעיני כקוץ בתחת, זה קצת כואב אך אפשר לחיות עם זה. אני לא מביא את הדברים כדי לקנטר אדוני, ואני רוצה לקחת את דבריך החיוניים שבאיגרת ורוצה להאמין שחל שינוי בך מאז אמירה אומללה זו, וזה דבר חיובי.
אין ספק אדוני השר שכל קבוצת אוכלוסין, וביחוד כשמדובר בקבוצת מיעוט, בכל מקום בעולם חפצה לקבל כל טוב אך זה תפקידן של קבוצות הרוב. אנני רוצה אדוני בתשובה לאיגרת אחת לפרוש כל המשנה על רגל אחת, אך אני חייב לומר לאדוני שאני רואה באנשים שכמותך כברי שיח, ואפילו שיח נוקב, ואם נוכל לשוחח בינינו ולהקדיש מספיק זמן נוכל אולי לטפל בבעיות עתידיות, וזו המצווה הדתית שאנו מצווים. אנשי אמצע יכולים להביא לפתרונות ולא אנשי קצוות, לא נביאים, כמאמרו של הסופר שלום עליכם: משה. אניני יכול להתעלם מעמדתך החיובית כלפי האוכלוסיה הערבית בישראל ומהנחייתך את משרד הכלכלה, בראשו אתה עומד לשים לעצמו כיעד מרכזי את “שילוב הציבור הערבי בתעסוקה”.
אדוני השר, 64 אביבים עברו עלי, נולדתי כשנתיים לאחר קום המדינה, ואת מלחמת ששת הימים, יוני 67, עברתי כשהייתי בכיתה י”א בנצרת וכסטודנט בבר אילן כתבתי מאמר בעיתון דבר “ז”ל” בזכות שתי מדינות לשני עמים, והייתי הראשון שטבע אמירה זו בפרהסיה, והחלופה השניה הצעתי מדינה אחת אזרחית מהים לירדן עם כל הזכויות האזרחיות לכל האזרחים. בזמנו מסוכן היה לומר דברים אלה בחברה כשלנו, אך האמיץ אומר את דבריו בשעה הנכונה גם אם הם כואבים ולא ניתנים להבנה מיידית.
לאור האמור לעיל אדוני השר, הנני להזמין את כבודך אצלי בבית בבאקה אל- ג’רבייה ביחד עם בני משפחת תמם ומבטיחך שתתקבלו בזרועות פתוחות וכל האחמי”מ בבאקה יקבלו את פניכם, ואולי בביקור זה נתחיל צעד היסטורי לפיוס בין שני העמים, שבני דודים הם. נדבר, נשוחח, נקים צוותים ואולי באמת נעשה היסטוריה כי היסטוריה יוצרים אנשים ולא חיות”!

בכבוד רב ובברכת חג שמח וכשר
זוהיר לחאם
ת.ז. 050234509
באקה אל-ג’רבייה 30100000
טל’ נייד: 052-5324945

تنويه: تعليقات الزوار الكرام المنشورة تعبر عن رأي اصحابها فقط ولا تعبر عن رأي موقع هسا بتاتاً.
يرجى الحفاظ على مستوى المشاركه في التعليقات وعدم تعدي الحدود او المس باشخاص او التعليق بما ليس له علاقة بالموضوع المنشور.

أضف تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني.